Létající trenéři v Litoměřicích

V úterý 2.5.2017 od 17hod. proběhne na našem "B" hřišti ukázka tréninkové jednotky ročníku 2010 a 2011. Trénink povedou licencovaný trenéři z ÚL Pintrava a Bechyně. Po TJ bude 30 min. diskuze.

Místo: B hřiště v před brankou u Kauflandu.

Kabina pro trenéry: místo pro rozhodčí

Létající týmy trenérů

Tento projekt se týká zejména malých klubů a jejich trenérů, kteří v nich působí a mají buď základní trenérskou licenci C, nebo dokonce nemají žádnou. Přesto se starají o jednu z nejsvízelnějších a nejdůležitějších částí fotbalu. Starají se totiž o naše děti, talenty, které nás za 12 - 15 let mohou reprezentovat na vrcholné úrovni jako současní reprezentanti.

Někdo by si mohl říci, že když vyrostli ti současní, vyrostou i další, jenže svět nespí a na budoucnosti intenzivně pracuje. Vnější podmínky, jako je množství malých plácků, kde vyrůstali legendy a s tím spojené i množství kluků, kteří fotbal hráli, jsou ty tam. Nyní se musí o fotbal pečovat, a to zejména u těch nejmenších.

Projekt Létajících týmů trenérů navazuje na změny, které se udály v posledních letech. Přechod na malé formy fotbalu se vším, co k tomu patří, oslovování rodičů ke spolupráci, změna zaměření v jednotlivých trenérských licencích a další detaily.

Byl nastaven směr, kterým by se měl ubírat trénink a výchova malých fotbalistů. Jde především o zaměření na přípravkové kategorie a pomoc je tedy nabízena primárně trenérům přípravek.

Trenéři létajících týmů budou s dětmi na hřištích malých klubů ukazovat zásadní směry, kterým by se měly děti a trenéři ve fotbalu ubírat. Budou diskutovat s trenéry a přinášet přímo k nim informace, které získali na seminářích, vyšších trenérských licencích, ale i zahraničních stážích. Takové ukázkové tréninky budou otevřené i pro trenéry ostatních klubů a vlastně i ostatních věkových kategorií, protože většinou to, co je náplní tréninku v přípravkách, má své podstatné uplatnění i ve starších kategoriích, i když s určitými úpravami.

Krajské fotbalové svazy budou tyto ukázkové tréninky a diskuse nabízet klubům prostřednictvím svých webových stránek, ale kluby se mohou též samy ozvat a požádat o vyslání „týmu Létajících trenérů“ k nim.

Jistě se najde i pár pochybovačů, kteří budou zvedat oči v sloup, ale těch vždy bylo, je a bude dost. Stejně jako při zavádění malých forem fotbalu se však tento počet zmenšoval a ti kdo zpočátku odporovali a problematizovali, již přizvukují a spolupracují. Vlastně jsme se tím vrátili na plácky a je třeba přidat ještě více informované trenéry a vůbec dospělé, kteří v naší malé zemi táhnout za jeden provaz, abychom byli i v budoucnu schopní konkurovat evropským obrům.

Tak jako trenér dětí má vědět co, jak a proč trénovat, jako rozhodčí fotbalu dětí má znát znění a zejména ducha pravidel dětského fotbalu, jako rodiče mají chtít spolupracovat s trenéry na výchově a učení fotbalu, tak i funkcionáři mají vytvářet co nejlepší podmínky a ptát se, co ještě vylepšit a hledat cesty, jak to udělat.

A jaké jsou tedy hlavní činnosti, které by měly být na ukázkových trénincích předvedeny a jejich detaily diskutovány? Shrňme však zjednodušeně, že trénink přípravek a mladších žáků by měl obsahovat především tyto činnosti:

• cvičení na individuální činnost s míčem – každý má míč
• zábavná silově - rychlostně-obratnostní cvičení a pohybové hry (stimulují všeobecný i fotbalový rozvoj zábavnou formou)
• fotbalové hry a cvičení jeden proti jednomu
• fotbal dvojic až pětic, poziční hry

To je jen zásadní schéma a pokud chcete vědět více, navštivte nové trenérské kurzy, zajímejte se, kde jsou blízko Vás „Létající týmy trenérů“, podívejte se na následující odkazy k metodice tréninku, která se postupně zaplňuje dalšími kategoriemi. http://tv.fotbal.cz/metodicka-videa

Fotbal dětí není bojem dospělých o své pravdy, ale je možností spolupráce na vlastní budoucnosti.

Pojďme na výchově dětí spolupracovat!

Mgr. Antonín Plachý, Ph.D

Plakát si můžete prohlédnout ZDE

SK STAP-TRATEC Vilémov
FK Litoměřicko B