TJ Štěchovice vs FK Litoměřicko A

Datum a čas konání: 22.10.2017 15:30
Místo: Štěchovice - tráva

Etický kodex a filozofie klubu

ETICKÝ KODEX A FILOZOFIE KLUBU, ZÁSADY

Základním cílem klubu je výchova mládeže, fair play na hřišti i mimo něj a ze vzájemného respektu dětí, rodičů, trenérů a vedení klubu. Důležitým aspektem výchovy je součinnost trojúhelníku RODINA – ŠKOLA – KLUB. Přejeme si, aby děti měli radost ze hry, tréninku, vytvářili si návyk na pohyb a lásku ke sportu samotnému.

Mládež FK Litoměřicka je členěna po ročnících, u kterých jsou prioritní postupy a dovednosti, které v těch letech učíme. Systém výchovy mládeže FK LTM má své věkové mezníky. V kategoriích U6 - U9 si kluci a dívky především "hrají". V ročníku U9 dochází většinou k rozhodnutí, zda dítě chce či nechce hrát fotbal. V přípravkových kategoriích (U10, U11) se zaměřujeme na nácvik a postupné zdokonalování individuální herní výkonnost jednotlivce a vytvoření tak široké základny technických dovedností. Tyto herní dovednosti pak prohlubujeme v mladších žákovských kategoriích (U12, U13). To vše v dynamickém provedení a s postupným učením se vyhodnocování herní situace na hřišti. V tomto věku je pro nás důležitý individuální herní výkon jednotlivce i týmový herní výkon a práce s detaily. U kategorií U14+U15 již vyžadujeme postupně vědomé vyhodnocení v čase a prostoru v souvislostech dynamiky hry. Hráči přecházejí na velké hřiště, dochází k částečné specializaci na herní prostor, na což byly naladěny rozestavením předchozí kategorie. Měla by se projevit maximální komplexnost hráče. Na konci mladšího dorostu je cílem, aby se u perspektivního hráče projevila technická dynamika s míčem pod časoprostorovým tlakem, pochopení a podílení se na časoprostorové hře celého týmu. Takto připravený fotbalista (spolu s morálními a charakterovými kvalitami) má možnost další cesty do poloprofesionální sekce FK Litoměřicko.

Dále, se u mládeže zaměřujeme především na to, jak děti hrají, co se jim daří a co nikoliv. Děti mají právo na chybu, proto se snažíme děti povzbuzovat, chválit, vysvětlovat a opravovat. Při ztrátě dětské koncentrace se děti snažíme zaujmout herním úkolem. Trénovaný jedinec je odolnější proti stresu a únavě. Má rychlejší reakce, lepší prostorové vidění, dobrou orientaci v čase a prostoru. Všechny tyto vlastnosti jsou nezbytně nutné pro plný každodenní život. Potřeba rychlé reakce a dalších vlastností jsou výhodou při krizových situacích např. řízení motorových vozidel a i tak banální záležitost jako je bezpečný přechod ulice. Pro všechny zcela běžné činnosti člověka je fyzicky zdatný a odolný jedinec lépe připraven.

„Fotbal dětí není fotbalem dospělých“

Prosíme rodiče, aby všem dětem (hráčům) fandili a nesnažili se opravovat jejich chyby a prosíme, aby rodiče nevstupovali na hrací plochu v době tréninku nebo zápasu (pokud nejsou trenérem vyzváni). Jde hlavně o výchovný charakter nikoliv o zničení hracích ploch. Nejde o to, jestli kluci vyhrávají nebo prohrávají, ale o to kolik rad jim předáme. Pěstujeme v dětech zejména vlastní rozhodování, nikoliv jen plnění úkolů trenérem. Naučíme základům herní všestrannosti a rozvíjíme jejich tvořivé herní myšlení.

„SEBEDŮVĚRA JE ZÁKLADEM KAŽDÉHO ÚSPĚŠNÉHO VÝKONU“

Koncepce = výchova = pravidelné plánování = správná tvorba TJ

Nedílnou součástí koncepce je správný životní styl a zdravotní vývoj každého hráče. Děti chceme zatěžovat optimálně fyzicky i psychicky. Podporujeme hravost, prožitkovost, rozvíjení sebevědomí od raného dětství po celý výchovný proces. Samozřejmě i získání fyzické kondice je součástí tréninkového procesu, ale důležité je, v jaké podobě a pro jakou věkovou kategorii. Snažíme se být co nejvíce fotbalově na hřišti, nedřeme fyzičku vytrvalostními běhy a podobně.

Výchova mládeže spočívá v Litoměřicku i v tom, že se snažíme naše svěřence naučit schopnosti ustát těžké životní situace, nedávat průchod nereálným ambicím, závisti, strachu, pocitu ponížení, ale vedeme je k uvědomování si svých hodnot, k přejícnosti a k vědomí, že když něco v životě končí, vždy něco krásného zase může začít. A pokud se podaří zachovat si vzájemný vztah, komunikaci, vědomí, odkud jsem vzešel a co hezkého jsem prožil, může se loučení proměnit v pouhé odloučení a po čase zase v setkání. Protože v životě (a ve sportu zvlášť) není nikdy nic definitivního. Ani pro ty, co odcházejí, ani pro ty, co zůstávají.

Hodně radosti, zdraví a přicházejících vítězství přeje realizační tým FK Litoměřicko

SK Sokol Brozany

Jakub Trýzna

1 gól