FK Litoměřicko vs FK Slavoj Žatec

Datum a čas konání: 4.4.2020 10:15

Trenér A-mužstva František Király zhodnotil podzimní část

Jak zhodnotit podzimní část sezóny?!

Je to obrovský úspěch pro FK Litoměřicko. Tohle opravdu nikdo nečekal, ani v tom nejlepším snu. Většina lidí okolo fotbalu nás před sezónou pasovala na prvního sestupujícího z krajského přeboru. Ale abych začal od začátku, nic se nerodilo tak jednoduše, jak to nakonec vypadá.

Po velkých problémech, v kterých se klub nacházel po odchodu bývalého vedení, se sešla parta lidí, která to myslí s FK vážně. Na společné schůzce jsme probrali současný stav FK a to, jak ho řešit dál. Na rovinu žádná sláva to nebyla, jak po finanční stránce, kterou bude vedení napravovat několik let, tak po té hráčské. Dostal jsem seznam, na kterém bylo 50 jmen. Hráči A týmu odešli do Velvar, někteří skončili s fotbalem nebo přestoupili do jiných oddílů. Hráči B týmu se rozutekli po okrese – Křešice, Kopisty, Trávčice, Pokratice apod. což bylo pro mne u některých hráčů velkým zklamáním. Po proškrtání seznamu mi zbyly tři jména M. Novotný, M. Rapavý a D. Důra. Byl jsem moc rád, že přislíbili pomoc k záchraně v soutěži, za což mají můj velký obdiv.

Sedli jsme si s novým vedením, napsali několik jmen hráčů a začali je obvolávat. Především jsme chtěli hráče, které něco spojuje s Litoměřicemi, buď odchovance, nebo hráče, kteří zde bydlí a mají zájem pomoc oddílu se zachránit v krajském přeboru a nastartovat novou éru FK. Někteří nás odmítli kvůli finančním potížím oddílu, jiní z obavy špatných výsledků. Nakonec se nám podařilo získat většinu našich bývalých hráčů a odchovanců, kteří přislíbili pomoc. Do branky V. Mikoláš z Vchynic, do pole P. Hranička a V. Flégl navrátilci z Německa, F. Frank se vrátil z testů v divizním Štětí, T. Hruška z C týmu přislíbil pravidelnou účast na trénincích a zápasech, H. Mikoláš z Bohušovic a J. Kuchař z Křešic, který ale musel skončit z pracovních důvodů. Týden před začátkem soutěže se nám podařilo získat D. Šragu a M. Mariče. V případě zranění brankáře nebo jakékoli absence nám navíc přislíbil pomoc P. Pechatý. Během soutěže nás ještě doplnili D. Větrovec a R. Trekoval.

V přípravných zápasech jsme hledali optimální sestavu. Moc se nám to ale nedařilo, jelikož jsme tým teprve budovali a postupně doplňovali. Obzvláště nás tlačila bota ve stoperské dvojici. Vystřídalo se zde několik hráčů, ale stále to nebylo ono. Nedostatek hráčů jsme byli nuceni řešit výpomocí z řad dorostenců, kteří se ve velké míře podíleli na vítězstvích v přípravných zápasech s Pokraticemi 7:1, Střekovem 4:3 a s Lovosicemi B 12:0. Tato utkání nám však ukázala, že nemůžeme odehrát krajský přebor s dorosteneckou sestavou. Na druhou stranu se nám ale potvrdilo, že máme velmi talentované dorostence J. Hnát, J. Grus, J. Hlavica, L. Bezděka, A. Skála, O. Botoš, L. Marič, R. Hájek, P. Cuc, O. Cermánek, V. Kunrt a Š. Machcinik. Někteří odehráli v přípravných zápasech velmi dobrá utkání. Když budou poctivě trénovat a neustále na sobě pracovat, mají velkou šanci dostat se do základní sestavy A mužstva.

Do prvních zápasů jsme vstupovali s mírnou nervozitou a nesehraností. Sestava se ale postupně ustálila, čímž se zvedl i herní projev mužstva. V brance nás držel V. Mikoláš, obranu na stranách vyztužovali M. Novotný a D. Dura, stoperská dvojice T. Hruška a teprve 18-ti letý dorostenec J. Hnát vytvořila kompaktní blok ve středu hřiště, o zakládání a vytváření brankových příležitostí se starali záložníci P. Hranička, M. Marič, M. Rapavý a D. Šraga a v útoku úřadovali F. Frank a V. Flégl. Do svého zranění byl nedílnou součástí naší ofenzivy H. Mikoláš. Na lavičce nám kryli záda náhradní gólman O. Botoš a do hry připravení D. Větrovec, R. Trekoval, A. Skála, a někteří další dorostenci.

Je konec podzimní části soutěže a my máme úctyhodných 35 BODŮ. Pohled na tabulku je pro nás lichotivý a hřejivý. Jako třetí mužstvo v soutěži jsme dali nejvíce branek – 37. Na nich se podíleli: 11-V. Flégl, 9-D.Šraga, 6-F.Frank, 3-A.Skála, 3-M.Marič, 2-M.Novotný, 1-D.Důra, 1-H.Mikoláš, 1-M.Rapavý. Je dobře, že se naše vstřelené branky rozdělily mezi více hráčů a nemusíme tak spoléhat jen na jedno jméno. Mezi střelce se začíná prosazovat i 17-ti letý dorostenec A. Skála, což je velký příslib do budoucna pro litoměřický fotbal. Jako druhé mužstvo v soutěži jsme obdrželi pouze 18 branek. Což svědčí o naší dobré defenzivní práci a skvělé obraně v čele s brankářem. Co je zarážející, že 6 branek jsme dostali v prvních 15 minutách zápasu a dalších 6 branek v posledních 15 minutách zápasu. To znamená, že na začátku zápasu ještě spíme a na konci zápasu už jsme zase v Johanně. Je to zarážející a měli bychom se na tento problém zaměřit a odstranit ho.

Před soutěží jsme si nedávali žádné velké cíle a nikdo ani v tohle nedoufal. Přáli jsme si jen hrát někde uprostřed tabulky, aby na jaře nebyly problémy se záchranou. Hráči by si měli uvědomit, že toho čeho dosáhli, dokázali jen díky tomu, že hráli jako tým. Nemůžeme říct, že bychom většinu mužstev přehrávali. Některé zápasy byly vyrovnané a vyhráli jsme je jen díky naší bojovnosti a houževnatosti. Kluci bojovali jeden za druhého a žádný míč ani souboj pro ně nebyl ztracený. Především díky tomu jsme získali tolik bodů a jsme, tam kde jsme.

Teď už je jen na vedení a hráčích, jak s danou příležitostí naloží.

Závěrem bych chtěl vyzvednout okamžik z 5. kola v Žatci, kdy byl proti nám nařízen pokutový kop, který ale sám faulovaný hráč s č. 11 Petr Klinec odvolal s tvrzením, že se o žádný faul nejednalo. Pro mě cena Fair play a opravdu klobouk dolů před tímto hráčem a ruku na srdce „KDO Z NÁS BY TO UDĚLAL!!!“

TJ Spartak Perštejn

28.03.2020 Ondřej Mačaj (15)
28.03.2020 Vít Najman (30)
01.04.2020 Mikoláš Zuna (16)