FK Litoměřicko vs AFK Eletis Lužec

Datum a čas konání: 1.2.2020 15:00
Místo: UMT, Brozany nad Ohří

Chybí umělka, řekl šéftrenér mládeže Pavel Zuna.

Pavle, rok 2019 je za námi, jak by si ho zhodnotil?
Je nutno podotknout, že to byl rok plný změn, co se klubu týká. Pěvně věřím, že ten rok následující bude ve všem aspektech lepší.

Změnil se v něčem přístup vedení klubu k mládeži za poslední období?
Zatím nelze hodnotit, momentálně jsme v polovině sezóny a tu druhou část vyhlížíme, ale je třeba říct, že máme před sebou velké cíle a výzvy.

Mládežnické kategorie mají za sebou podzimní část sezóny. Panuje po podzimu výsledková spokojenost?
Výsledky vnímáme, ale nejsou prioritou, to však neznamená, že klub nechce vyhrávat, podávat ty nejlepší výkony. Starší dorost pod vedením Michala Slabého (návrat z Velvar) přezimuje v soutěži Krajský přebor na druhém místě tabulky a jejich výsledky a herní projev je příslibem pro náš A tým. Jedni z mála v ústeckém kraji máme ještě mladší dorost, a protože soutěž mladšího dorostu byla zrušena, byli jsme nuceni tento tým přihlásit do soutěže 1. A třída (dorostu), kde přezimujeme na krásném pátém místě tabulky. Kluci často hrají proti starším klukům, a to až o tři roky, často nevědí, jestli protihráčům mají vykat nebo tykat, úsměvné, ale v herním projevu nezaostáváme. Starší žáci se prvním rokem nachází na šestém místě a v druhé polovině čekáme zlepšení. Tým se potýkal vleklým zraněním a začínající pubertou hráčů, což má často za následek jejich konec sportování. Velký progres zaznamenal tým mladších žáků pod vedení Václava Kunerta, druhé místo je parádní záležitost a k tomu je třeba přidat první místo v okresním přeboru, kde si i v celku dobře vede i tým Honzy Poráče. U starších, mladších přípravek a mini přípravek výsledky neuvádím, ale jejich výkony nám dělají velkou radost. Spokojený jsme s náborem, který proběhl v měsíci září, a tím do fotbalové základny přibylo téměř 40 dětí a další stále přicházejí.

Začala nám zimní přestávka, v těchto měsících bývá na programu „oblíbené“ zimní soustředění. Kam naše budoucí naděje vyrazí letos?
Na soustředění do sportovního areálu v Heřmanicích jede pouze starší dorost společně s A týmem. Ostatní týmy se připravují v domácích podmínkách.

Jaké jsou cíle a plány na jaře v mládežnických kategoriích?
Chceme jít měsíc od měsíce vpřed a nedívat se do minulosti, ale jasným cílem klubu je udělat pro naší mládež ty nejlepší podmínky pro jejich vývoj a rozvoj, a to ve všech směrech. Moc dobře si uvědomujme, že dobré prostřední vychovává hráče ať už do sportovního, tak běžného života.

Skvělou práci odvádí kvalitní trenéři. Jak na tom v současnosti jsme s trenérským týmem?
Trenérsky jsme se rozrostli a momentálně máme 27 trenérů mládeže, což je úctyhodné číslo. Trenéři se pravidelně vzdělávají a my je v tomto trendu hodláme maximálně podporovat, protože tudy vede cesta k výchově našich nadějí.

Je něco, co tě jako šéftrenéra mládeže vyloženě potěšilo?
Tak vzhledem k vývoji litoměřického fotbalu jde o těžkou otázku, ale jsem pozitivní člověk a radost mi dělá celá základna mládeže, například když vidím děti nasávající schopnosti a dovednosti jako houba. U dětí je vidět velký progres.  Mám radost z nového vedení klubu, parta lidí, kterým není litoměřický fotbal lhostejný. Nelze opomenout ani vydařený projekt náboru. A v měsíci prosinec, kdy naše dva týmy podpořily nemocné děti v litoměřické nemocnici nebo udělaly radost dětem v dětském domově, a to dává smysl. V poslední řadě jsou to výkony našeho A týmu, protože tento tým neměl jednoduchou startovní čáru.

Snaží se trenéři mládeže nastavovat dětem nějakou klubovou koncepci? Určit směr, kterým se půjde?
O koncepci se toho ve fotbale napsalo hodně. Otázkou je, co je dobře pro fotbal a samotné hráče. Potřebuje klub našich rozměrů koncepci? Víme, co chceme, aby děti uměly v dané kategorii, zaměřujeme se na detaily a musíme být důslední, to je práce našich trenérů. Chceme, aby fotbal byl dostupný pro každého. Věnovat se budeme především mládeži, snažit se děti společně s rodiči připravit do života. Více talentovaným hráčům umožníme odejít do větších klubů. Momentálně máme 22 hráčů pod smlouvou v klubech, jako jsou např. Teplice, Ústí, Dukla, VOŠ Roudnice, Bohemians, Sparta, Jablonec, dalších 12 hráčů přestoupilo bez smlouvy a z toho 2 naši odchovanci jsou v teplické a jeden v norimberské akademii. Tady musím podotknout, že jde o skvělý výsledek našich trenérů a byť to zní zvláštně, pro každého je odměnou, když takového hráče vychová.

Co je největším problémem klubu? Nebo je něco co v klubu chybí?
Hlavním problémem vidím chybějící umělou trávu. Každý rok se její realizace odkládá a už ztrácím víru, že někdy bude. V zimě a v nepříznivých podmínkách dojíždíme do sousedních Lovosic, Brozan, Roudnice apod. Všechny přípravné zápasy musíme odehrát na hřištích soupeře, což nese i za důsledek věčné dojíždění a s tím spojené další náklady pro klub a rodiče.

Pokud by nějaký fotbalista nebo fotbalistka chtěl/a přijít hrát za náš klub, co pro to musí udělat?
Zavolat na uvedené číslo na webových stránkách v sekci mládež nebo napsat na e-mail mladez@fklitomericko.cz.

Chtěl by si něco vzkázat rodičům a hráčům?
Věřím, že každý rodič má jinou, nebo-li svou výchovu, ale kdybych mohl něco málo vzkázat, tak snad jen, aby rodiče byli důslední a vytvořili pro své děti takové podmínky pro jejich sportovní růst, aby děti nemuseli nutit trénovat. Ze zkušenosti vím, že to, co zasejeme, tak v pubertě sklízíme. Buďte trpěliví. Hráčům bych rád vzkázal, aby sport měli rádi a pokud si vyberou fotbal, jenom dobře. Každý takový hráč je v našem klubu srdečně vítán.

Děkuji za rozhovor.

SK Sokol Brozany

30.01.2020 Ondřej Vrba (14)
22.02.2020 Vítek Dvořák (13)