FK Litoměřicko, z.s.

Oficiální stránky fotbalového klubu
FK Litoměřicko, z.s.
www.fklitomericko.cz

Příští zápas

Kluci se mi občas smějí. Mrzí mě jak se Slávie postavila k přestupu, prozradil Matěj Náprstek

Kluci se mi občas smějí. Mrzí mě jak se Slávie postavila k přestupu, prozradil Matěj Náprstek

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s naším odchovancem, který momentálně řádí v německé juniorské lize. Můžete si tak zpříjemnit dlouhé dny v karanténě zaviněné Koronavirem.

S fotbalem začal v šesti letech. V jedenácti přestoupil do Slávie, v létě roku 2019 překročil českoněmecké hranice, aby zabojoval o své místo v Norimberku, 350 kilometrů od domova.  Jak se mu žije v Německu? Jak zapadl v kabině? Jaké měl další nabídky krom FCN? Na všechny otázky nám odpoví Matěj Náprstek.

Matěji, jak se máš? Jak se ti daří? Jak se ti líbí v FCN?
Teď, kvůli karanténě, se moc dobře nemám. Bůhví, jak dlouho ještě budeme bez fotbalu. Ale na druhou stranu, jsem rád, že můžu po dlouhé době trávit více času se svou rodinou. V Norimberku si nemám na co stěžovat, zázemí je naprosto super, devět travnatých hřišť, tři uměle trávy, dvě posilovny, vířivka, sauna a super fyzioterapeuti, kteří se nám věnují každý den. 

V šestnácti letech hraješ fotbal v Německu. Je tohle tvůj splněný sen?
Splněný sen to prozatím není, ale je to super, když můžu v 16 hrát v Německu, je to úplně o něčem jiném než v Česku.

Když se vrátíme úplně na začátek, tedy do Litoměřic. Jaké to bylo, tehdy pro jedenáctiletého kluka, přestoupit do SK Slavia Praha?
Byla to pro mě velká neznámá, přeci jenom pro kluka z Litoměřic přestoupit do největšího klubu v Česku je zajímavé, ale i dost náročné. Musel jsem si zvykat na více tréninků, ale hlavně na dojíždění každý den do Prahy a zpět. Každý den jsem odešel ze školy a už jsem pospíchal na trénink. Za tohle bych chtěl poděkovat mému dědovi, který se pro mě obětoval, když semnou každý den dojížděl.

Ve Slavii jsi byl mimochodem kapitánem.
Kapitánem jsem byl pouze v kategorii U14. To jsem to ještě „brousil“ v obraně :D, ale postupem času jsem se dostal víc do útoku a pásku jsem přenechal starším a zkušenějším. 

Za Slavii jsi dal 58 gólů, je právě tahle statistika důvod, proč si tě vyhlédli z Německa?
Jestli zrovna, kvůli tomuhle si mě vybrali do Německa to nevím, ale měl jsem nabídky i z jiných zahraničních týmů – PSV, AC Milán, Hertha Berlín a Norimberk. Norimberk mi přišel nejsympatičtější kvůli skvělé práci s mládeží a s největší šancí se prosadit do prvního týmu.

Přesuňme se k samotnému přestupu do FC Norimberk.
K přestupu došlo úplně jednoduše, Norimberk si mě pozval na stáž, aby mě viděli v tréninkovém procesu a po prvním tréninku mi řekli, že mě berou ihned. Akorát mě mrzel přístup Slavie k celé situaci, ale to nechci už dál zmiňovat. 

Hraješ za ročník do sedmnácti let, jak se vám daří v juniorské lize?
Na podzim to bylo nic moc, ale teď na jaře jsme porazili první Mainz, čtvrtý Augsburg a jsme rázem na sedmém místě tabulky. 

Ty jsi v letošní sezóně odehrál deset zápasů, ale nepodařilo se ti dát ještě ani jeden gól. V čem vidíš problém?
Problém je jednoznačně ve mně. Řekl bych, že i změna pozice přispěla. Byl jsem zvyklý hrát křídlo nebo hrot a po přestupu ze Slavie ze mě trenéři Norimberku udělali defenzivního záložníka. Na podzim chtěli, abych spíše tvořil hru a pomáhal defenzivě. Teď na jaře jsem se již dostal do své pozice, ale padalo mi to tam pouze v přátelácích. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet, snad mi to tam padne co nejdříve. 

Je velký rozdíl hrát v Německu a hrát v Česku?
Rozdíl mezi Českem a Německem je obrovský. Jiná mentalita kluků, tréninky jsou o 110% náročnější. Dvakrát týdně posilovna a skoro každý den po tréninku běhání. Liga je o dost těžší, přeci jen, když hrajeme proti soupeřům jako je Bayern, Mainz, Hoffenheim, tak je ta náročnost úplně na jiné úrovni. 

Teď trošku nakoukneme i do osobního života. Jak zvládáš život v Německu?
Život v Německu jsem ze začátku nezvládal vůbec, ale teď po půl roce jsem si již zvykl a je to o dost lepší. Přeci jenom musím si sám nakupovat, občas sám uvařit, prát si a tak. Všechno, na co jsem byl zvyklý od mamky, musím teď dělat sám.

Jak vypadá tvůj běžný den, a jak ten zápasový?
Můj běžný den vypadá tak, že ráno okolo 9 vstávám, nasnídám se, jdu si zaběhat, nebo mám individuální trénink přes video chat, s mým osobním kondičním trenérem z Česka, pak následuje oběd, odpočinek, udělám si nějaké věci do školy, kterou studuji na dálku, a pak jedu na trénink, večeře a kvalitní spánek. 

Zápasový den, když hrajeme doma, tak je úplně odlišný než na Slavii, nebo kdekoliv jinde. Máme sraz dvě a půl hodiny před zápasem. Dáme si společnou snídaní nebo svačinu. To je podle času zápasu. Dál se jdeme projít společně na hřiště, a pak už se připravuji sám a koncentruji se na zápas. Většinou si pouštím do sluchátek nějaké motivační písničky.

Se situací ohledně Koronaviru tě asi seznamovat nemusíme, jak probíhá karanténa v Německu? A kde momentálně trávíš „Volno“ ty?
Karanténa v Německu probíhá úplně stejně jako v Česku. Žádný rozdíl v tom ani nevidím. Já momentálně trávím volno v Česku doma s rodinou. Ale i tak se nesmím zastavit a každý den běhám, posiluji, nebo trénuji s míčem aspoň na zahradě.

Co ty a němčina? Nemáš problémy v kabině s komunikací? Jak tě mimochodem přijali spoluhráči? Musel jsi zpívat?
Já a němčina! Ze začátku s tím problém byl, ale teď si troufnu říct, že se domluvím v pohodě. Kluci mi ze začátku dávali zabrat, přeci jenom cizinec v Německu, který by jim měl sebrat místo v základní sestavě, taky by se mi to nelíbilo. Na tréninkách mě pořád okopávali, nenahrávali mi, ale když jsem jim předvedl, že umím hrát fotbal, tak se to naráz změnilo. Občas se mojí němčině zasmějí, když řeknu nějakou blbost. S klukama chodíme často na jídlo do města nebo si zahrajeme FIFU a bavíme se úplně normálně. Zpívat jsem naštěstí nemusel, ale jsou tu jiné zvyklosti. Já jsem třeba musel pouze v trenkách přebíhat velké vápno na šířku, a všichni po mě mezitím stříleli míče. 

Jaké jsou tvoje cíle a ambice do budoucna?
Moje cíle a ambice. Teď v létě, bych se chtěl propracovat do prvního týmu a nakouknout do Bundesligy co nejdříve to bude možné. 

Sleduješ dění litoměřického fotbalu? 
Dění litoměřického fotbalu sleduji, jelikož tu mám plno kamarádů, a když jsem v Litoměřicích, tak s nimi někam zajdu. Mám radost, že se prvnímu týmu takto daří. 

Matěji, moc ti děkujeme, že sis na nás udělal čas a přejeme ti, ať se ti daří, ale hlavně drží zdraví!
Také děkuji za tuto možnost, rád jsem vám na vše odpověděl. Přeji celému klubu mnoho dalších vítězství a úspěchů.

 

 

 

Galerie k aktualitě

Diskuze

Poslední zápas

FK Litoměřicko
TJ Sokol Srbice
2:1 PP
Podrobnosti

Tabulka

1. TJ Sokol Srbice 7 30:7 19
2. FK Slavoj Žatec 8 16:11 18
3. SK Brná 8 17:16 15
4. TJ Sokol Domoušice 8 14:13 15
5. SK STAP-TRATEC Vilémov 8 20:10 14
6. FK Jílové 8 15:13 14
7. FK Jiskra Modrá 8 21:18 13
8. FK Litoměřicko 8 16:12 12
9. TJ Krupka 8 17:23 11
10. SK Baník Modlany 7 15:18 10
11. TJ Oldřichov 8 16:14 9
12. TJ Spartak Perštejn 8 11:17 9
13. TJ Sokol Horní Jiřetín 7 6:7 8
14. FK Tatran Kadaň 7 7:10 8
15. ASK Lovosice 8 7:31 6
16. FK Baník Most-Souš 8 8:16 5

Kompletní tabulka

Nejbližší narozeniny

09.03.2021 Tomáš Hruška (29)
15.03.2021 Michael Novotný (17)
20.03.2021 Tobiáš Dvořák (12)
21.03.2021 Pavel Marklík (45)
23.03.2021 Jakub Bukovský (8)

TOPlist Počet návštěv: 370435
Posledních 30 dnů: 872 | Posledních 7 dnů: 381 | Poslední den: 34

© 2021 FK Litoměřicko, z.s. | Všechna práva vyhrazena | fklitomericko@seznam.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne