FK Litoměřicko, z.s.

Oficiální stránky fotbalového klubu
FK Litoměřicko, z.s.
www.fklitomericko.cz

Příští zápas

V Litoměřicích mě fotbal naučili milovat. Filip Novotný.

V Litoměřicích mě fotbal naučili milovat. Filip Novotný.

Přinášíme vám další exkluzivní rozhovor s naším odchovancem, který momentálně hájí bravy druholigové Jihlavy. Můžete si tak zpříjemnit dny v karanténě zaviněné Koronavirem.

Jeho fotbalové začátky se datují v roce 2001. V patnácti vyměnil žlutomodrý dres za Ústecký modrobílý a v zimní přestávce 2016 přestoupil do FC Vysočina Jihlava, aby zabojoval o své místo. Po dvou letech se vrátil zpět na hostování do Ústí a po vydařené sezóně se opět vrátil do Jihlavy. Jak se mu líbí v Jihlavě? Jak zapadl v kabině? Měl ještě nějaké nabídky krom FCV? Na otázky nám odpoví Filip Novotný.

 

Filipe, jak se máš? 

Mám se, v rámci možností, dobře. Celá moje rodina je zdravá, takže si nemůžu na nic stěžovat. Na život v Jihlavě jsem si už zvykl, už tu nejsem sám, takže konečně můžu říct, že se mi tu líbí.

Se situací ohledně Koronaviru tě asi seznamovat nemusíme. Jak to zvládáš bez fotbalu? Kde momentálně trávíš „Volno“ ty?

Samozřejmě, jako každý jiný, tuto situaci vnímám. Musím se přiznat, že jsem to zpočátku bral na lehkou váhu, ale když se situace začala zhoršovat a přišli na řadu vládní opatření, tak jsem zbystřil i já. Snažím se tréninkový program dodržovat tak, jako by k výpadku nedošlo, chodím cvičit a běhat, ale samozřejmě, že to nedokáže plně nahradit trénink. Proto jsem rád, že se opatření pro nás pomalu uvolňuje a od pondělí budeme moci omezeně trénovat. Celou dobu jsem s přítelkyní v Jihlavě, jen na velikonoční svátky jsme vyrazili domů za rodinou.

Vraťme se úplně na začátek. Jak ses tehdy dostal z Litoměřic do Ústí?

Ja to říkám takto, v Litoměřicích mě naučili fotbal milovat a v Ústí mě ho naučili hrát. Samozřejmě je potřeba to brát s rezervou, ale na začátky v Litoměřicích vzpomínám rád. Od přípravky až po žáky jsme v podstatě zůstali stejná parta a s fotbalem jsme procestovali svět. Pravidelně jsme jezdili na zahraniční turnaje do Francie, Dánska, Holandska, Itálie a dalších zemí, kde nešlo především o nějaký mezinárodní úspěch, spíše o nezapomenutelný zážitek. Za to patří muj obrovský dík trenérům Radku Baniovi, Marcelu Šantorovi a našemu vedoucímu, mému taťkovi, Petru Novotnému. Když přišel ten správný věk, tak jsem ukázal, že jsem docela šikovnej, všimli si mě v Ústí a tak to všechno začalo.

V Ústí jsi byl pět let, jak na tuhle dobu vzpomínáš?

Vzpomínám jen v tom nejlepším. Začátky byly náročný, protože všechno bylo jinak než v Litoměřicích. Tréninky začaly být delší a náročnější, první soustředění jsem si v podstatě protrpěl, a když k tomu přičtu fakt, že jsem sám v 15 přišel do klubu, kde vůbec nikoho neznám, jsem rád, že jsem tam vůbec zůstal. Během půl roku jsem mezi ně perfektně zapadl a všechno se obrátilo. V průběhu následujícího roku mi dal trenér kapitánskou pásku a tu jsem pak nosil celý dorost. Začátky v áčku byly strašný a spíš jsem si připadal jak chodící kužel v rozlišováku. Zase jsem potřeboval ten půlrok, abych zapadl a mohl ukázat co ve mně je. Propracoval jsem se do základní sestavy a najednou jsem řešil zájem z první ligy.

Přejděme k tvému největšímu kroku v kariéře, a to přestup do Jihlavy. V tu dobu ti bylo 20, jak si se popasoval s novým městem, klubem a spoluhráči?

Bylo to poprvé, co jsem byl úplně sám, bydlení, jídlo, doprava, všechno jsem si už musel řešit sám, už nebyl žádný návrat domů k rodičům, kde jsem měl všechno. Začátky nebyly nejlepší, ale byla to jiná parta než v Ústí, byla tam jiná atmosféra a celé to na mě působilo jinak, ještě, aby ne, byla to přece první liga. Přišel jsem do Jihlavy v té největší zimě, co jsem zažil, tréninky při -14, zmrzlý prsty o nehtech mluvit ani nebudu a všude kolem sníh, hezké přivítání. Ve dvou prvních sezónách, kde jsem se měl prosadit a ukázat se, jsem byl zdravý dohromady půl roku. Začalo to zlomeninou v kotníku, dírou v předním a po sléze i v zadním stehenním svalu, bohužel mě zranění doprovází celou dobu.

Měl jsi ještě nějaké jiné nabídky? Jestli ano proč zrovna FCV?

Nedalo se říct nabídky, spíše zájem z několika dalších ligových klubů, ale Jihlava jediná přišla s nabídkou. Pro mě to byla nabídka, kterou jsem prostě ve 20 letech s odchovaneckou smlouvou, nemohl odmítnout.

Momentálně jste na druhém místě. Byl nejvyšší ambicí postup?

Samozřejmě, že ano, už minulou sezónu jsme se chtěli hned vrátit, jenže nám nebylo přáno. Spousta lidí tady kolem jsou zastánci toho, že to bylo jen kvůli rozhodčím, ano, sehráli velkou roli, jenže, my jsme to mohli a měli vyhrát i tak. Doufám, že se letošní sezóna dohraje, navážeme na povedený podzim a dokážeme se minimálně do té baráže znovu dostat.

Odehrál jsi v letošní sezóně jedenáct zápasů, ale góly ti padají zatím jenom v Juniorce.

Je to pravda, bohužel mě provázejí zranění a tak jsem nemohl odehrát všechny zápasy, vždy když se jdu rozehrát za juniorku nebo B tým, tak je to o něčem jiném, kvalita je jinde a já si tak můžu víc věcí dovolit. Za áčko Jihlavy jsem dal za 4 roky jen 3 góly v poháru a pár asistencí, je to tím, že tady hraju levého obránce, ale co si budeme povídat, lamač rekordů úplně nejsem.

Je velký rozdíl mezi hrou Army a Jihlavy?

Každý tým má nějaký svůj styl hry, rozdíly tam jsou, ale ne takové, na které si nejde zvyknout. Z osobního hlediska je to jiné, v Ústí mi přišlo, že jsem mohl hrát uvolněnější, víc si dovolit, když jsem takhle nastavený přestoupil do Jihlavy, tak jsem nechodil ani na lavičku, nevim, ale přijde mi, že v Jihlavě se všechno daleko víc řeší.

Teď trošku nakoukneme i do osobního života. Jak vypadá tvůj běžný den, a jak ten zápasový?

Běžný den se odvíjí podle toho, kdy máme trénink, jestli je trénink dopoledne, tak po snídani vyrážím na stadion a domu dorazím na oběd, odpoledne máme volné, takže někam vyrazíme s přítelkyní, nebo zůstaneme doma. Já hodně čtu a zlepšuji svoje umění na PlayStationu, takže umím i čas strávený doma efektivně využít. Zápasový den je jiný, domácí zápas hrajeme v 6 večer, takže se ten den vleče, dopoledne máme rozcvičku a společný oběd, pak se rád natáhnu a nedělám nic, pustím si film nebo muziku. Sraz máme hodinu a půl před zápasem, tak máme dost času se v kabině protáhnout, pokecat nebo se jinak připravit na zápas.

Jak tě podporují rodiče?

Rodiče mě podporují celou moji kariéru. Obzvlášť po přestupu do Ústí, když jsem musel dojíždět ze školy, mě skoro pokaždé na trénink a zápas vozili, někdy jsem to jinak nestíhal, ale většinou mě tam vozili, protože se chtěli podívat na trénink a chtěli mě podpořit i takto. Přítelkyně mě podporuje hodně, přestěhovala se za mnou do Jihlavy, kde nikoho neznala a našla si tu práci, chodí pravidelně na zápasy, ale hlavně, snáší moje stěžování, když se mi nedaří.

Prozradíš nám, na kolik si zhruba přijde hráč druhé ligy? A jak to vypadá v posledních měsících?

Průměrný plat hráče druhé ligy je 25-30 tisíc, což není úplně na luxusní auta, spíš je to na nájem, jídlo a nějakou Jacku k dobru. Samozřejmě jsou rozdíly, když přestoupí hráč z první ligy, nebo už má něco za sebou, to může mít klidně 3 nebo 4 krát tolik. Nám v Jihlavě bylo oznámeno, že k určité korekci platů, kvůli téhle situaci, dojde, když nám prozatímně vyplatí pouze 60% ze základních platů.

Kdyby si měl vybrat jeden moment, na který v životě nezapomeneš, který by to byl?

Asi by byly dva. Jeden byl, když jsme s Ústím vyřadili v poháru Slavii, vyhráli jsme 4:1 a já jsem dal gól. Druhý moment byl při mém prvním startu, hráli jsme na Slavii a pro člověka co je zvyklí na 800 diváků bylo těch 16 tisíc neskutečně moc.

Jaké jsou tvoje osobní cíle a ambice ve fotbale, co by si chtěl ještě dokázat?

Nebudu si stavět vzdušné zámky někde v Angli nebo Španělsku, ale rád bych ještě v lize ukázal, že na to mám. Byl bych rád, kdyby se nám podařilo postoupit s Jihlavou, protože vybojovat si ligu by bylo super.

Vnímáš fotbalové dění v Litoměřicích? 

Určitě fotbalové dění sleduji. Když se změnil celý kádr a hrála se třetí liga tak jsem tomu úplně nefandil. Spousta kluků, které jsem znal, tam hrát přestala a stal se z toho spíš ambiciózní projekt než fotbalová parta. Stejně tak rychle jak se to zrodilo, to i skončilo a dostali se sem opět kluci, co jim na Litoměřicích záleží, takže jim držím palce. Věřím, že se jednou vrátím, ale ještě o tom nepřemýšlím, ještě bych si rád zahrál ligu.

 

Přesuňme se k menšímu dotazníku.

 

Ronaldo nebo Messi? : Messi

Sparta nebo Slavia? : Slavia

Real nebo Barca? : Barca

Nike nebo Adidas? : Nike

Facebook nebo Instagram? : Instagram

 

Filipe, děkujeme ti mockrát, že sis na nás udělal čas a přejeme ti, ať se ti daří a hlavně ať ti drží zdraví. Je ještě něco co by si chtěl vzkázat fanouškům nebo mladým fotbalistům, kteří by chtěli být jednou jako ty?

Já děkuji za rozhovor. Rád bych vzkázal všem, co mají rádi fotbal, a chtějí něco dokázat, ať to nikdy nevzdají. Když budou tvrdě makat a budou poctiví, tak dosáhnou na co budou chtít.

 

Galerie k aktualitě

Diskuze

Poslední zápas

FK Litoměřicko
TJ Sokol Srbice
2:1 PP
Podrobnosti

Tabulka

1. TJ Sokol Srbice 7 30:7 19
2. FK Slavoj Žatec 8 16:11 18
3. SK Brná 8 17:16 15
4. TJ Sokol Domoušice 8 14:13 15
5. SK STAP-TRATEC Vilémov 8 20:10 14
6. FK Jílové 8 15:13 14
7. FK Jiskra Modrá 8 21:18 13
8. FK Litoměřicko 8 16:12 12
9. TJ Krupka 8 17:23 11
10. SK Baník Modlany 7 15:18 10
11. TJ Oldřichov 8 16:14 9
12. TJ Spartak Perštejn 8 11:17 9
13. TJ Sokol Horní Jiřetín 7 6:7 8
14. FK Tatran Kadaň 7 7:10 8
15. ASK Lovosice 8 7:31 6
16. FK Baník Most-Souš 8 8:16 5

Kompletní tabulka

Nejbližší narozeniny

09.03.2021 Tomáš Hruška (29)
15.03.2021 Michael Novotný (17)
20.03.2021 Tobiáš Dvořák (12)
21.03.2021 Pavel Marklík (45)
23.03.2021 Jakub Bukovský (8)

TOPlist Počet návštěv: 370435
Posledních 30 dnů: 872 | Posledních 7 dnů: 381 | Poslední den: 34

© 2021 FK Litoměřicko, z.s. | Všechna práva vyhrazena | fklitomericko@seznam.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne